//
ви читаєте...
Міжнародний інфобізнес, Політологія

Адорно і “культурна індустрія”


Адорно намагається розібратися в суперечностях сучасної культури, зокрема, в її одноманітності. Для цього він вводить поняття «культурна індустрія». При цьому він мав на увазі не процес виробництва, а стандартизацію культури (вестерн, наприклад, будується завжди по одній і тій же схемі) і раціоналізацію способів поширення культури. Спочатку Адорно говорив про «масову культуру», але потім відмовився від цього терміна, щоб уникнути враження, ніби мова йде про культуру мас. «Культурна індустрія», на думку Адорно, кардинально відрізняється від масової культури.

«Культурна індустрія надає звичному нову якість. У всіх своїх галузях вона більш-менш планомірно виробляє свою продукцію, що розрахована виключно на споживання масами, і вона сама визначає споживчі запити мас. Всі окремі галузі практично однакові по своїй структурі. Всі вони чудово вписуються в систему. Це обумовлено існуючими технічними можливостями і високою концентрацією економіки та бюрократії ».

Критика Адорно спрямована не проти зацікавленості «культурної індустрії» в прибутках, не проти нізкопробності масової культурної продукції і навіть не проти того, що культура стає товаром, а проти того, що вона стала виключно товаром.

«Продукція культурної індустрії – це не просто товар, це – виключно товар, і нічого більше.»

У критиці на адресу «культурної індустрії» можна розпізнати головний мотив всієї філософії Адорно: втрата індивідуального, перемога загального, перемога системи.

«В культурній індустрії індівідуум стає іллюзорним не тільки в силу стандартизації продукції. На терпимість індивідуальність може розраховувати тільки до тих пір, поки вона не ставить під сумнів свою ідентичність з загальним. Від нормованих імпровізацій у джазі до оригінального кіногероя, у якого обов’язково повинне звисати пасмо-на-віч, щоб його будь-хто міг впізнати, – все це псевдоіндівідуальність ».

На думку Адорно, «культурна індустрія» виконує абсолютно певну функцію: вона має направити громадянське суспільство по шляху до авторитарної держави, і вона покликана відволікати увагу.

«Категоричний імператив культурної індустрії, на відміну від кантівського, не має нічого спільного зі свободою».

Адорно вважає «культурну індустрію» антиподом епохи Просвіти.

«Культурна індустрія перетворює Просвіту в масовий обман, в окови для свідомості. Вона запобігає появі автономних, самостійних, свідомо мислячих і приймаючих рішення індивідуумів».

Джерело:Deutsche Welle

Advertisements

Обговорення

Коментарів ще немає.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

Лабораторія громадських медіа #cmlrivne

Advertisements
%d блогерам подобається це: