//
ви читаєте...
Конфліктологія, Політологія

Стенфордський експеримент


Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Стенфордський тюремний експеримент — відомий психологічний експеримент, який у 1971 році провів американський психолог Філіп Зімбардо. В експерименті досліджувався вплив обмеження свободи та тюремного оточення на психіку людини, а також вплив нав’язаної соціальної ролі на поведінку.

Добровольці грали ролі в’язнів та охоронців в імпровізованій в’язниці, влаштованій в корпусі кафедри психології. Учасники швидко адаптувались до своїх ролей. Ніхто не сподівався, проте почали виникати по-справжньому небезпечні ситуації. Кожен третій охоронець виявився схильним до садизму, а в’язні були сильно морально травмовані, двоє з них закінчили експеримент достроково. Незважаючи на очевидну втрату контролю над експериментом тільки один з 50 спостерігачів, Христина Маслач, виступила проти його продовження. Зімбардо припинив експеримент достроково.

Результати експерименту вразили і його автора, тому Філіп Зімбардо заявив, що подібне не повинно повторитися. Багато років він був засмучений кепською славою свого експерименту, що зробив ціле покоління психологів гранично обережними. “Психологи стали виходити з того, що людина настільки вразливе створіння, що коли вона не пройде той чи інший тест, то це назавжди зруйнує її самооцінку. Тому більшість тестів здійснювалося лише через опитування. Психологи тільки запитують: “Уявіть собі, що ви наглядач, як ви поводилися б?”

З точки зору етики експеримент часто порівнюють з експериментом Мілґрема, який в 1963 році в Йелському університеті провів Стенлі Мілґрем (він і Зімбардо колись вчилися разом) (далі…)

Інші психологічні експерименти: експеримент Мілгрема, експеримент Аша (Asch)

Advertisements

Обговорення

Коментарів ще немає.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

Лабораторія громадських медіа #cmlrivne

Advertisements
%d блогерам подобається це: