//
Лекції

ЛЕКЦІЯ  1. Конфлікт як соціальне явище. Статус та значення конфліктології в сучасному суспільстві

Трактування поняття “конфлікт”, їх специфіка та особливості. Соціальний конфлікт: сутність та характерні риси. Форми проявлення соціального конфлікту, їх особливості та специфічні риси. Різні рівні проявлення конфлікту. Позитивні та негативні функції соціального конфлікту. Умови конфлікту. Основа, джерело конфлікту, об’єктивні та суб’єктивні, внутрішні та зовнішні, основні та неосновні, антагоністичні та неантагоністичні протиріччя. Причини та привід конфлікту. Об’єктивний та суб’єктивний привід.

Соціально-психологічний механізм виникнення конфлікту. Конфлікт очима представників різних наук. Психологічні теорії конфлікту. Предмет, функції та структура конфліктології як наукової галузі. Інституалізація конфліктології в сучасному суспільстві. Проблеми розвитку конфліктології в Україні.

Лекція 2. Конфлікт як форма поведінки. Статична та динамічна характеристики соціальних конфліктів

Загальна характеристика конфліктної поведінки, основні типи і форми конфліктної поведінки. Оцінка рівня конфліктності людини. Риси та властивості конфліктної особистості. Стратегія і тактика поведінки конфліктерів. Раціональна поведінка у конфлікті. Технологія малоконфліктної поведінки. Структура конфлікту. Змінні характеристики конфліктів взагалі та, зокрема, соціальних конфліктів та їх особливості. Закономірності розвитку конфлікту. Стадії конфлікту та їхні основні характеристики. Розширення та ескалація конфлікту. Методи вивчення конфліктів.

Лекція 3. Проблема запобігання, регулювання та розв’язання конфліктів

Імовірні результати конфлікту та умови їх досягнення. Проблема запобігання конфліктів. Основні засоби запобігання конфліктів та їх особливості. Поняття та критерії ефективного управління конфліктами. Розв’язання конфлікту та його відмінності від регулювання. Принципи та умови успішного розв’язання конфліктів. Передумови розв’язання конфлікту. Основні моделі розв’язання конфліктів та їх особливості: силова, компромісна та інтегративна. Процедури втручання в соціальний конфлікт.

Лекція 4. Переговорний процес та його основні характеристики. Стратегія і тактика переговорів

Теорія переговорів як галузь наукових досліджень та навчальна дисципліна: історія та сучасність. Фактори актуалізації теорії переговорів. Переговори та переговорний процес. Структура переговорів. Функції переговорів. Основні стадії переговорів та їх характерні риси. Види переговорів: критерії класифікації, сутність, специфіка окремих видів. Багатосторонні переговори.

Переговорні стратегія та тактика: поняття, сутність та характерні риси. Метод омани та нечесної гри. Його тактичні прийоми. Поняття “торг” в теорії переговорів. Особливості торгу в переговорному процесі. Наслідки реалізації стратегії позиційного торгу. Стратегія принципових переговорів як альтернатива позиційному підходу. Прийоми та методи здійснення принципових переговорів. Фактори підвищення ефективності переговорного процесу.

Лекція 5. Посередництво в конфлікті та переговорному процесі. Переговорна культура та проблеми її формування

Сутність посередництва та його роль в конфлікті та переговорному процесі. Медіація як консультативне посередництво, його сутність та специфіка. Примирення як форма посередництва. Арбітражна форма посередництва, її особливості та призначення. Технологія посередницької діяльності: методи, прийоми, етапи. Культура переговорного процесу та її складові. Поняття про стиль ведення переговорів. Особистісний стиль ведення переговорів. Національні стилі ведення переговорів. Особливості окремих національних стилів переговорів.

ЛЕКЦІЯ 6. Проблема типологізації конфліктів. Внутрішньоособистісні, міжособові, внутрішньогрупові та міжгрупові конфлікти

Критерії типологізації конфліктів. Аналіз окремих типологій конфліктів, що існують в сучасній конфліктології, їх особливості, позитивні та негативні сторони. Сутність внутріособистісного конфлікту. Сутність міжособистісного конфлікту. Їх типологізація за рівнями спілкування. Характеристика та особливості виникнення, розвитку та розв’язання внутрігрупових та міжгрупових конфліктів.

Соціально-трудові конфлікти, їх класифікація, функції та проблеми розв’язання. Стратегія та тактика поведінки керівника в конфлікті. Шляхи розв’язання конфліктів між керівником та підлеглими. Трудові конфлікти як форма соціального протесту. Криза сучасної сім’ї та функції сімейних конфліктів. Система сімейних конфліктів. Конфлікти між подружжям. Міжпоколінні конфлікти в сім’ї, їх специфіка в повних та неповних сім’ях. Сімейні переговори та їх особливості. Профілактика та розв’язання міжпоколінних конфліктів.

ЛЕКЦІЯ 7. Масові конфлікти в сучасному суспільстві. Особливості міжнародних конфліктів

Поняття масових конфліктів та їх типологія за суб’єктами конфлікту, за змістом та характером проблем, що викликали конфлікт, форми масових конфліктів. Етнонаціональні конфлікти: причини, форми проявлення, засоби розв’язання. Політичні конфлікти: сутність, причини, форми проявлення та засоби розв’язання. Конфліктологічна характеристика сучасної України. Міжнародні конфлікти та проблеми їх подолання. Роль ООН у подоланні міжнародних конфліктів.

Advertisements

Обговорення

Коментарів ще немає.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Лабораторія громадських медіа #cmlrivne

Advertisements
%d блогерам подобається це: